foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Szkoła na medal!

Edukacja -Wychowanie -Sport - Rozrywka - jesteśmy dla WAS !!!

"Istnieją tylko dwie trwałe rzeczy, które mamy nadzieję dać naszym dzieciom. Jedna to korzenie, druga - skrzydła"

                                                                           [H. Carter]

jak liczy sie w japoniiW piątek 18 października nasi uczniowie z klasy VIII mieli okazję uczestniczyć w XXI Festiwalu Nauki i Szutki w Siedlcach. Tegoroczny festiwal odbywał sie pod hasłem „Nauka scala rodziny. Nauka łączy pokolenia. Nauka czyni człowieka wolnym!”.Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wykonywali obliczenia za pomocą japońskiego liczydła. Soroban pochodzi z Japonii, jednak jego początków należy szukać w Chinach. Około roku 1200, Chińczycy zaczęli używać liczydła zbudowanego na systemie 2/5: na górze liczydła znajdowały się 2 koraliki (każdy o wartości 5), na dole liczydła znajdowało się 5 koralików (każdy o wartości 1), a liczenie odbywało się w systemie dziesiętnym.
Japończycy zmodyfikowali liczydło chińskie ok. roku 1930 wykorzystując system piątkowy. Soroban stał się tam tak popularny, że jeszcze w połowie lat dziewięćdziesiątych był on obowiązkowym wyposażeniem wszystkich japońskich urzędników, a biznesmeni sprawdzali na nim poprawność obliczeń komputerowych.

GALERIA


Nastepnie ósmoklasiści wysłuchali wykładu "Matematyka i gwiazdy", matematycy gwiazdami nazywają figury, które powstają przez połączenie wierzchołków wielokąta foremnego, ale nie kolejno, choć zawsze w tym samym rytmie: co drugi, albo co siódmy itp. Jest jedna gwiazda pięcioramienna, dwie siedmioramienne, a sześcioramiennej gwiazdy nie ma wcale (są dwa niezależne trójkąty). A ile jest gwiazd np. o stu ramionach? Pytanie o liczbę gwiazd zainteresowało 300 lat temu Eulera, który z rozważań na ten temat zrobił bardzo ciekawą matematykę. Jest tam i małe twierdzenie Fermata i ułamki Fareya i okręgi Forda i jeszcze parę innych rzeczy, a wszystko powstaje z prostych rachunków na zwykłych liczbach całkowitych.
Następnym punktem programu wycieczki był seans filmowy w kinie Helios - uczniowie mieli okazję obejrzec film "Legiony". Wycieczkę zorganizowała p. Elzbieta Bajura, opiekunem była p. Urszula Truś-Rzymowska

FILIA TURZE ROGI

tr

E - DZIENNIK

DZIENNIK

GMINA ŁUKÓW

GŁ

2020 Copyright Zespół Szkół w Strzyżewie by JZ Rights Reserved

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok